Se afișează postările cu eticheta comisia de promovare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta comisia de promovare. Afișați toate postările

vineri

Tezaurul Romaniei este de 103,7 tone de aur...ultimele 330 de tone de aur si 1680 tone de argint vor sa fie exploatate la Rosia Montana de Gold Corporation pentru infima suma de 20 000 de dolari anual!!!


Mai jos este un material care TREBUIE SA CIRCULE. E singura forma de protest deocamdata. Sunt informatii despre Rosia Montana si despre valoarea ei fizica, despre valoarea spirituala a zonei si mai ales despre valoarea romanului si a Romaniei, aici si in lume. Am decis sa anexez citeva fotografii facute de subsemnatul in zona acum circa 3 ani. AM VAZUT GALERIILE DACO-ROMANE DE PESTE 2000 DE ANI! EXISTA! NU SUNT O MINCIUNA!
Acolo se ascunde un tezaur urias ce nu va putea fi masurat nicicind in bani! Am gasit ghidul local recomandat (clandestin, in soapta, la ureche! - dureros!) care stie foarte multe (nu din presa!) si care ne-a dus

joi

Mugur Isarescu...tezaurul Romaniei este de 103,7 tone de aur


Mugur Isarescu, guvernatorul BNR Mugur Isarescu a reafirmat faptul ca tezaurul Bancii Nationale exista integral, dorind astfel sa combata zvonurile aparute in media potrivit carora Tezaurul a fost scos din tara. "Am chemat circa 20 de sefi de publicatii si i-am dus in sala cu Tezaurul, lasandu-i sa il atinga fizic si sa spuna "Este!", ca in poezia aceea. Eu inteleg ca oamenii se mai indoiesc uneori si ca nu cred intotdeauna ceea ce li se spune, dar zvonurile cum ca BNR ar fi scos Tezaurul din Romania sunt extrem de periculoase. Sigur ca o parte din aur il tinem la Banca Reglementelor Internationale, dar in subsolurile BNR sta foarte bine rezerva de aur din tara. Din pacate, spatiul este foarte mic acolo iar grupurile care pot intra sunt de maxim 10-15 persoane", a spus Isarescu, care a mai precizat ca aurul exista. "Tezaurul este acolo pentru a avea incredere intr-o tara si in moneda nationala", a mai explicat Guvernatorul.

Sfaturile Guvernatorului: Nu va temeti sa detineti aur.
 Potrivit acestuia, oamenii nu mai trebuie sa se teama de spectrul fricii de a detine aur, amintind de perioada comunista cand detinerea de "cocosei" era pedepsita cu inchisoarea.
"Sa scapam de teama de aur, sa scapam de teama cuvantului "cocosel", care

vineri

Ramses al II-lea....cel mai mare faron al Egiptului

Ramses al II-lea a fost cel mai mare faraon al egiptenilor.
S-a nascut in anul 1314 i.e.n. tatal sau Seti fiind faraonul acelor vremi.
Urca pe tron la varsta de 20-25 de ani.
Ambitios din fire si dornic sa faureasca un mare imperiu in primii ani Ramses incepe mai multe campanii de cucerire insa cea mai importanta si cea mai bine pastrata in istorie ramane campania dusa impotriva hititilor.
Punctul culminant al acestei campanii ramane batalia de la Kades dintre egipteni si hititi.
Ramses cu o armata de 15000 de pedestri si 1000 de care de lupta este pacalit de 3 spioni hititi prinsi de catre armata lui.
Inainteaza cu carele de lupta in teritoriul hititilor lasand pedestrimea in urma.
Intre timp el trimite alti spioni care afla ca armata hitilor este intre carele lui de lupta si armata pedestra.Facand cale intoarsa nimereste in timpul atacului dat de hititi asupra pedestrimii.Curajul de care a dat dovada in timpul luptei este scris de catre istoricii din acea vreme el insusi facand multe victime.
Ramses se retrage afirmand ca a distrus armata hitilor dar de fapt scapase cu greu sa nu piarda.
-am măcelărit şi i-am doborât acolo unde se aflau în timp ce ei îşi strigau, unul către celălalt: I-am ucis pe toţi, nu a scăpat niciunul. Potrivit izvoarelor, Ramses a poruncit tăierea mâinilor hitiţilor morţi pentru a stabili numărul hitiţilor ucişi în bătălie.
Ceea ce este totusi curios a fost faptul ca dupa batalie amandoua tabere au ajuns la o intelegere si au stat 2 zile de au strans mortii si ranitii de pe campul de lupta.
Conflictele dintre cele 2 popoare se lungeste pe o perioada de 15-20 de ani.
Cativa negustori aveau puncte de desfacere in ambele tabere si dupa lungi perioade de negocieri ii convinge pe Ramses si pe Hattusili al III-lea(regele hititilor)sa incheie un tratat de pace.
Acest tratat de pace este scris pe tablite de lut pentru ambele tabere si este respectat de ambele popoare chiar si dupa moartea lui Ramses.
Aceste tablite exista si astaziDomnia sa de 67 de ani reprezintă o epocă de prosperitate şi înflorire culturală.
Ramses a avut 200 soţii şi concubine, 96 fii şi 60 fiice.
Prima sotie a fost Nefertari, pe care acesta a iubit-o foarte mult. A doua a fost Isetnofret dintr-o familie nobila. A treia, a patra si a cincia au fost 3 dintre ficele sale A sasea a fost sora sa Henutmir. A saptea si a opta au fost 2 printese hitite.
Amurit la varsta de 90-96 de ani urmasul sau fiind faraonul care l-ar fi urmarit pe Moise conform bibliei pana la Marea Rosie unde se ineaca toata armata.